Close
Skip to content

Οργανόγραμμα ΙΥΠ

Οργανόγραμμα_ΙΥΠ 3

Διεύθυνση Διοικητικού

Διευθυντής

Ρεκλείτης Αλέξανδρος, Οικονομολόγος – Λογιστής

Διοικητικό Προσωπικό

  • Τασσοπούλου Καλλιόπη – Γραμματέας Προέδρου Διοικούσας Επιτροπής
  • Κότσαλος Παναγιώτης – Ταμίας
  • Θεοδωρόπουλος Σπυρίδων – Οδηγός
  • Μιμή Αικατερίνη – Βιβλιοθηκονόμος, Τομέας Στατιστικής και Τεκμηρίωσης
  • Ζολώτας Γεώργιος – Αναλυτής Η/Υ, Τομέας Στατιστικής και Τεκμηρίωσης
  • Ξηρόκωστας Χρήστος – Διοικητικός υπάλληλος / Βοηθός Λογιστηρίου

Διεύθυνση Εθνικού Προγράμματος Προληπτικού Ελέγχου Νεογνών (ΕΠΠΕΝ)

Εργαστηριακό σκέλος

Διευθυντής

Γκιργκινούδης Παναγιώτης – Βιολόγος

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Πλατής Δημήτρης – Βιολόγος

Επιστημονικός συνεργάτης

  • Βουτετάκης Αντώνης – Παιδίατρος Ενδοκρινολόγος

Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων

  • Γκιώνη Βασιλική-Τεχνολόγος
  • Καλογεράκου Μαρία-Τεχνολόγος
  • Βασιλάκος Δημήτρης -Τεχνολόγος
  • Γκίκα Άννα-Τεχνολόγος
  • Γουναροπούλου Μαρία-Τεχνολόγος

Κλινικό σκέλος

Διευθύντρια

Σκούμα Αναστασία – Ιατρός Παιδίατρος Ενδογενών Μεταβολικών Νοσημάτων

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Πετροπούλου Ελένη Αναστασία – Διαιτολόγος
  • Ιακώβου Κώστας – ψυχολόγος

Διεκπεραιωτές Ανιχνευτικού Προγράμματος Νεογνών – γραμματεία screening νεογνών

  • Δρεμέτσικα – Γκουζούνα Παναγιώτα
  • Λουλουδάκη Αγγελική
  • Δρεμέτσικα Βασιλεία

Συντονιστής Διευθυντής

Γκιργκινούδης Παναγιώτης-Βιολόγος

Διεύθυνση Ενζυμολογίας και Κυτταρικής Λειτουργίας

Διευθύντρια

Μωραίτου Μαρίνα– Χημικός

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Δημητρίου Ευαγγελία – Βιολόγος
  • Μαυρίδου Ειρήνη – Βιολόγος

Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων

  • Πετρομανωλάκη Ειρήνη-Τεχνολόγος
  • Πούλια Ευσταθία-Τεχνολόγος

Διεύθυνση Γενετικής

Διευθύντρια

Γρηγοριάδου Μαρία – Βιολόγος

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Κόκοτας Χάρης – Βιολόγος

Τομέα Μεταβολικών Νοσημάτων των Οστών και Μεταβολισμού Μετάλλων

Διευθύντρια

Δουλγεράκη Άρτεμις – Ιατρός Παιδίατρος

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Αθανασοπούλου Ελένη – Βιολόγος

Συνεργάτης

  • Πολυζώης Γιώργος – Ιατρός Ακτινολόγος
  • Πετροχείλου Αφροδίτη – Τεχνολόγος-Ακτινολόγος

Διεύθυνση Κοινωνικής και Αναπτυξιακής Παιδιατρικής

Διευθύντρια

Ξεκαλάκη Αδαμαντία – Ιατρός, Παιδίατρος

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Πρασούλη Αλεξία – Ιατρός, Αναπτυξιακή Παιδίατρος
  • Ζολώτα Κατερίνα – Κοινωνική Λειτουργός
  • Μπάδα Ηλέκτρα – Πολιτισμική Ανθρωπολόγος

Πρόγραμμα για τον Μητρικό Θηλασμό

ΑΛΚΥΟΝΗ: Εθνική Πρωτοβουλία Προαγωγής του Μητρικού Θηλασμού

  • Βράιλα Βενετία-Μαρία – Ιατρός Παιδίατρος
  • Εκίζογλου Χρύσα – Μαία
  • Ντέκα Ελένη – Μαία
  • Βαρουξή Αλεξάνδρα – Κοινωνικός Επιστήμονας

Συνεργάτης

  • Ζιδρόπουλος Σπηλιοπαναγιώτης – Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Τεχνολογίας Υπολογιστών

Διεύθυνση Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας

Διευθυντής

Νικολαΐδης Γεώργιος Ιατρός – Ψυχίατρος

Επιστημονικό Προσωπικό

  • Πετρουλάκη Κυριακή – Ψυχολόγος
  • Σταυριανάκη Μεταξία – Κοινωνική Λειτουργός
  • Σκουμπουρδή Αγγελική – Κοινωνική Λειτουργός

Διοικητικό Προσωπικό

  • Μιχαλοπούλου Ελένη – Γραμματέας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ CAN-MDS II

[«CAN-MDS II: Coordinating Response to Child Abuse and Neglect via a Minimum Data Set, from planning to practice»]

  • Ντιναπόγιας Αθανάσιος – Ψυχολόγος
  • Χουχουρέλου Αριέτα – Ψυχολόγος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PROCHILD

[«PROtection and support of abused CHILDren through multidisciplinary intervention — PROCHILD»]

  • Ψαρράκου Μαρία – Ψυχολόγος
  • Βασιλακοπούλου Ανθή – Κοινωνική Λειτουργός